• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Kan Nakli

Köpeklerin ve kedilerin de insanlar gibi kan grupları var. Kedi ve köpeklerin kanları insanlarla uyuşmuyor. Köpekler hem mizaç hem de yapı olarak kedilere göre daha sakin olduğundan kan vermeye daha yatkınlar.
.
Kedilerin sadece üç farklı kan grubu vardır. Kedilerin kan grubu A,B,AB şeklinde üçe ayrılıyor. Kedilerin çoğunun A grubu olduğu biliniyor fakat İran, İngiliz kısa tüylüsü ve Himalaya gibi cins kedilerin grupları B. Kedilerden çok zorda kalınmadıkça kan alınmıyor çünkü kedi dostlarımızı 10-20 dakika aynı pozisyonda tutmak çok zor. Durum bu olunca, sakinleştirici verilmesi gerekiyor. Ayrıca hatalı kan nakli ciddi hücre kayıplarına yol açtığından pek tercih edilmiyor.
.
Köpeklerden bir kerede 15-20 ml/kg kan alınabiliyor. İyi bakılan, testlerden geçmiş, hastalıksız hayvanlar ayda bir kere kan verebiliyor. Köpeklerde şu ana kadar tespit edilmiş on üç grup bulunuyor. Köpeklerde DEA (Köpek Eritrosit Antijen) şeklinde ifade edilen gruplardan DEA 1.1 ve DEA 1.2 negatif olan gruplar genel verici durumunda.
.
Yorumlar