• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Koruyucu Hekimlik

Koruyucu Hekimlik Uygulamaları:

Koruyucu hekimlik uygulamalarının amacı, küçük dostlarımızın karşılaşma riski yüksek olan hastalıklar konusunda siz hayvan sahiplerini bilgilendirmektir. Küçük dostunuzun aşı, iç ve dış parazit takibi tarafımızca yapılmakta olup, en kaliteli ilaç ve aşıları kullanmaktayız.

Aşılama Programları

Küçük dostlarımızın sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürdürebilmelerinin ilk adımı düzenli bir aşı programının belirlenip uygulanmasıdır. Hastalıklara karşı direncinin yetersiz olduğu yavru döneminde birçok ölümcül olan viral hastalıklara karşı aşılanmaları gereklidir. Hastamızı bilgisayarlı kayıt sistemimize dâhil edilerek bu programın randevu tarihleri sms yoluyla size hatırlatı lır.

İç ve Dış Antiparaziter İlaçlamalar

İnsanlara da bulaşma (zoonoz) özelliği olmaları, küçük dostlarımızın bu zararlılara karşı düzenli kontrollerini ve ilaçlanmalarını zorunlu kılmaktadır. Kliniğimizde tıpkı aşı programlarımızda olduğu gibi antiparaziter ilaç uygulamaları da hasta kayıt sistemimizde takip edilerek sms yoluyla hatırlatılmaktadır.

 

Kedi ve köpeklerde iç parazitler

Kedi ve köpeklerde en yaygın görülen iç parazitlerden biri tenyalar. Dışkı ile birlikte dışarı atılırlar. Hareketli ve aktif parazitler genellikle kuruyarak susam benzeri bir şekil alır. Kuruduktan sonra da kabuğu çatlayıp kırılan yumurtalar çevrede serbest kalır. Bunlar malesef yeniden hastalık yapmak için uygun bir çevre oluştururlar.

Parazitlerin aşırı sayıda olması ölüme yol açabilir.Pire ve bitlerin tenyanın arakonakçılığını yaparlar.Bu yumurtalar erişkin bitler ya da pire larvaları tarafından yenilir. Kedinin bunları yemesi sonucu parazitler hastal ık yapmaya devam eder. Uzun süreli parazit istilalarında kedilerin sağlığında sorunlar ortaya çıkar. Özellikle yavru kedilerde gelişme aksar, besin maddelerinden yararlanma azalır. Bununla beraber bağışıklık sistemi zayıf düşerek birçok hastalığa karşı açık olur , sinir sisteminde de problem meydana getirebilir.
Teşhis için tuvalet kabından alacağınız bir miktar dışkıyı veteriner hekiminize götürebilirsiniz. Mikroskopla bakıldığında parazitlerin çeşitleri kolaylıkla tespit edilir. Gerek ağızdan, gerekse enjeksiyon olarak uygulanan ilaçlarla iç parazitleri tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak parazitin yaşam çemberinde yer alan arakonakçıların da ortadan kaldırılması gerek. Bundan dolayı düzenli olarak ilaç uygulaması gereknektedir.

Parazitler ortadan kalktıktan sonra profilaktik amaçla iki-üç aylık periyotlarla iç ve dış parazit ilaçlarının uygulanması korunma için yeterli.

Kedinizde uzun süreli parazit enfestasyonundan dolayı oluşan diğer hastalıkları veteriner hekiminiz kedinizi muayene ederek teşhis ve tedavi edecektir.

Yorumlar