• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Kedi-Köpek Kısırlaştırma

Kısırlaştırma Operasyonları

 Kliniğimizde koruyucu hekimlik kapsamında  dişilerde rahim ve yumurtalıkların birlikte alınması (Ovariohisterectomie) ve  erkeklerde testislerin alınması (Orchidectomie) operasyonları rutin olarak başarıyla uygulanmaktadır.

Küçük dostumuza operasyon sırasında  hasta başı monitoru Biomet BM3Vet cihazına baglanarak EKG, nabız, solunum sayısı, vücut ısısı ve kan basıncı gibi yaşamsal fonksiyonları sürekli izlenmekte ve anestezinin riskleri minimuma indirgenmektedir.

 

 

Kısırlaştırma operasyonu dahil olmak üzere pek çok operasyon öncesi yaptığımız rutin işlemler şöyledir.

 1- Fiziksel Muayene:

 Güvenli, bir ameliyat için, küçük dostunuzun geçmişi ve bugünkü fiziki durumu konusunda bilgi sahibi olmamız gerekir. Geçmişte geçirdiği hastalıklar ve operasyonlar varsa bunlar hakkında da hayvan sahibinden bilgi alınır. Anestezi bu bilgiler ışığında başlamalıdır.

Bazı hallerde anestezi hayvanınız için büyük bir risk taşıyabilir. Bu yüzden bu bilgiler çok önemlidir. Mesela genç bir köpekte kalpte üfürümler tespit edilirse hayvanınızın kalbinde ciddi bir rahatsızlık olabilir ve anestezi büyük risk taşır. Genelde yavru köpeklerde üfürümlerle karşılşılır ancak bunlar masum üfürüm olarak isimlendirilir ve anestezi için bir risk taşımaz.

Fiziki muayene sonucunda hayvanınız da herhangi bir hastalık bulgusu görülürse operasyon ertelenebilir ve konu araştırılır.

2-Operasyon öncesi kan testleri:

 Operasyon için getirilen genç ve sağlıklı hayvanlarda operasyon öncesi tüm kan testleri çok ender uygulanır. Bunun sebebi bu yaşlarda anestezi protokolunu değiştirecek durumların ender olmasıdır. Ancak, amelyat öncesi yapılan kan testleri ile hızlı bir bilgi almak mümkündür. Mesela alınan 1 damla kan ile hayvanınızın anemik mi ( kansız) ,şeker hastası mı, kanamaya meyilli mi, gizli enfeksiyon var mı gibi durumları tespit edebiliriz.  Kandaki üre, Kreatin seviyelerine bakılarak küçük dostunuzun böbrek faliyetlerinin normal olup olmadığı anlaşılır.

3- Cerrahi sterilite:

Her ameliyatta yeni sterilize edilmiş aletler kullanılmalıdır. İplik, gazlı bez vb. gibi kullanılan materyaller yeni ve steril olmalıdır

Hayvanın tüylerin kesilmesi, damar yolunun açılması ve damar içi sıvı bağlanması safhalarını kapsar. Ameliyat bölgesi 3 ayrı kimyasal ile dezenfekte edilerek, steril ameliyat örtüleri ile örtülerek ameliyat için hazır hale getirilir..

4-Damar İçi Serum Vermek ve Vücüt Isısının Korunması:

Anesteziye başlamadan önce damar yolunun açılıp kateter takmak, amelyat sırasında acil hallerde hayat kurtarıcıdır. Acil durumlarda çoğunlukla kan basıncı düşer ve damarın bulunması zorlaşır. Diğer neden ise, operasyon olan tüm hayvanların operasyon sonrasında damar içi sıvı almaları gerekir. Damar içi verilen serum, kan basıncının normal seviyede tutulmasını sağlayarak beyin ve böbreklerin oksijensiz ve besinsiz kalmasını engeller.

Operasyona aldığımız hayvanların vücut ısılarını mümkün olduğunca normal seviyede tutmaya çalışıyoruz. Anestezi ile ameliyat esansında vücut ısısıları çok çabuk düşebilir. Vücut ısısı düştüğünde bu hayvanın metabolisması yavaşladığı için anestezik ilaç vücüttan daha geç atılır. Vücutısısı normalin altında olan ( Hipotermik) hayvanların bağışıklık sistemleri zayıflar, yaraları daha geç iyileşir, ve kanama riski artar.

Yaşlı hayvanlarda hipoterminin olumsuz etkisi genç hayvanlara nazaran daha fazladır.Bu nedenlerle operasyon süresince vücut ısılarının mümkün olduğu kadar normale yakın tutulması gerekir.

 5-.Gözetim altında ameliyattan uyandırma:

Uyanma esansında hayvanınızın devamlı olarak gözlemlenmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası küçük dostunuzun gözetim altına tutmak, yolunda gitmeyen bir şey olursa derhal müdahale edilmesini kolaylaştırır . Ameliyat sonrası kusma , verilen ilaçların etkisi ile başını sağa sola çarpma gibi komplikasyonları önlemek için mutlaka bir hekim tarafından gözlemlenmesi gerekir.

.

.

.

6-Operasyon saonrası ağrı kontrolu:

Ağrı dostunuzun kaderi değildir. Kuçuk dostunuzu daha mutlu kılmak sizin elinizde.

Bizi arayıp randevu alınız.

.

Yorumlar