• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Hastalıkları

(Teşhis ve Tedavi)

Dişlerde plak ve taş (tartar) oluşumu zamanla diş çürükleri ve diş eti hastalıklarıyla diş kayıplarına neden olur. Daha da önemlisi ağızda üreyen ve hastalık oluşturan çeşitli bakterilerin, vücuda yayılması ile kalp, böbrek, karaciğer sorunları gibi sistemik hastalıklara yol açmaktadır. Diş üzerinde oluşan plaklar uygun kuru mamaların yenilmesi ile ortadan kalkabilir. Ağızda kötü kokunun nedeni olan bu tartar oluşumlarının vakit geçirilmeden temizlenmesi küçük dostumuzun yaşam kalitesinin ve süresinin artmasında  rol oynar.

        

Yaşlı kedi ve Köpeklerde Diş Tedavileri Sırasında Yapılan Anestezi Riskli mi?
 
Yaşlı hastalarda hastanın anestezi öncesi kan check-up'ı yapılarak hastanın bireysel durumuna göre anestezik ilaç seçimi yapılır. Günümüzde en ileri yaştaki petlerde dahi güvenle kullanılacak anestezik ajanlar bulunmaktadır. Bu nedenle anestezi korkulacak bir durum değildir.

Diş taşı oluşmaması için Yapılması gerekenler neler ?
Diş taşı oluşumunu en aza indirmek için köpeğinizin sert gıdalarla beslenmesi gerekir. Bunun en iyi ve kolay yolu kuru mamalardır. Ancak buna rağmen diş taşı oluşabilmektedir. Bu nedenle kuru mama dışında diş etinde kan dolaşımını sirküle etmek için hazırlanmış özel bisküvi ya da oyuncaklar ve diş ipleri mevcuttur. Bunları da kullanmak yararlı olacaktır. Yine evde ağız ve diş bakımının da yapılması çok önemlidir.Bazı profesyonel ürünlerden yardım alabilirsiniz.

 

 .

Yorumlar